Spina Bifida (Bel Çatlağı İnmesi)

23.05.2016

Hamilelik döneminde anne karnındaki bebeğin omurgası kemik dokusuyla yeterince kapanmaz. Omurga yeterince kemik dokusuyla kapanmamasından dolayı omurilikteki sinirler dış etkilere açık durumdadır.

Sinirlerin dış etkilerden etkilenmelerini önlemek için ameliyata yer verilir. Bu ameliyat sonucunda ayaklar, böbrekler ve tuvaletini kontrol eden sinirler zedelenebilir.

 Ayaklarda inme ve tuvaletini kontrol etmede yetersizlik gözlenebilir.

Ayrıca, omurganın kapanmaması sonucunda omurilik sıvısının akışı engellenir. Omurilik sıvısı beyinde birikir. Sulu kafalılık oluşur. Bu durum doğumdan hemen sonra olabileceği gibi bir yıl sonrasında da oluşabilir. Omurilik sıvısının akışının sağlanmasıyla beyin üzerindeki baskısı giderilir. Bel çatlağından etkilenen çocuklardan önemli bir bölümü yaşamın ilk yıllarında ölmektedir.

Bel çatlağından etkilenen çocukların ayakları hareket etme işlevini yitirebilir. Ancak bu çocuklar koltuk değnekleri ve bacak korseleriyle dolaşabilirler. Mimari engellerin kaldırılmasıyla, normal sınıfta diğer çocuklar gibi eğitimlerini sürdürebilir. Tuvaletini kontrol edememe en önemli sorunlardan biridir. Ayrıca, enderde olsa zihin yetersizliğinden etkilenen çocuklar da olabilir.

Please reload

Tanıtılan Yazılar

Yaşına ve gelişim seviyesine uygun olamayan dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, hiperaktivite ve dürtüsellik belirtileri en az iki ortamda ve altı a...

Dikkat Eksikliği – Hiperaktivite

May 23, 2016

1/4
Please reload

Son Paylaşımlar

July 24, 2016

May 23, 2016

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

ADRES: Güzelkent Mahallesi 2670.Cadde 734.Sokak No: 4 Eryaman-Etimesgut-ANKARA

TELEFON: 0312-273 0 131 /  274 0 131 / 0553-773 0 131

E-MAİL1e1ozelegitim@gmail.com