Square Stage
Eğitim Programlarımız

Dil ve Konuşma Bozuklukları Destek Eğitim Programı

Akici_Konusma.jpg

Ankara bölgemizde ikamet eden Mart-Nisan ayına özel ilk 10 çocuğumuza psikolojik destek veriyoruz.
Ayrıca sizin gelmenize gerek kalmadan bizler evinize  geliyoruz.

AKICI KONUŞMA

Her birimiz kendimizi doğru ifade etmek isteriz. Anlaşılmadığımızda canımız sıkılır, öfkelenir, sinirlenir ve bundan dolayıda iletişim kurmak istemeyiz. Gelişmekte olan bazı çocuklarımızın konuşma bozukluklarını uzman eğitimcilerimiz akıcı, düzgün ve kendilerini doğru ifade edecekleri yönünde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezimizde kişiye özel eğitimler verilir ve kendilerini bir birey hissetmeleri sağlanır.

 

Anne-babalarımız, öğretmen ve rehber öğretmenlerimizin özel çocukların bu durumunu fark etmeleri, bizlerin çocuklarımıza sosyal hayata uyum sağlamaları konusunda daha verimli çalışmamızı teşvik ediyor ve destekliyoruz.

Dil ve Konuşma Bozuklukları, sözel ifade akıcılığının bozulmasıdır. Akıcılıkta ortaya çıkan ses, hece, sözcük tekrarları, uzatmalar, bloklar, uygun olmayan duraklamalar, düzeltmeler konuşmanın akışını etkiler. Konuşma sırasında sözcük içi takılmalar olabileceği gibi sözcük arası takılmalar da görülebilir.

 

Dil ve konuşma terapisi, rehabilitasyon merkezimizde uzman eğitimcilerimiz tarafından özenle eğitim verilmektedir.

Kekeme.jpg

Her Çocuk Özeldir

KEKEMELİK

Bir ailemiz çocuğunu bizlere getirdi. Çocuk utangaç, içine kapanık neredeyse hiç konuşmuyordu. Tam konuşmaya başlarken, bazı kelimelerde takılıp bir anda konuşmasını durduruyor ve onun konuşmasına devam etmesini bekliyorduk. Ama öyle olmadı. Çocuğun önce neden utandığı konusunda uzman eğitimcimiz şefkatle yaklaştı. Onu yargılamadan, onu konuşmaya teşvik edene kadar bu durum tam üç haftamızı aldı. Sonunda önce biz onun utangaçlığını kabul ettik sonra güvenini kazandık, sonra kendisinin bu konuşma biçimini düzeltebileceğimizi ama önce kendisinin bunu isteyip istemediğini sorduk. Başlangıçta istemedi. Ama biz sabırla bekledik. Çocuğun ailesi bize bir ay hiç dönüş yapmadı. Ama sonunda bize gelip kendi kararını verdiğini söyledi ve bu bizi çok mutlu etti. 

Şu an halen bazı konuşma biçimlerini zorla söylese de söyleyemediği kelimelere cesaretle söylediğini görmemiz bizi çok mutlu etti.

Bu durum bizleri bu tür çocuklarımızın sadece kelimeleri düzenli söylemeleri değil, aynı zamanda kendilerine güveni gelip üzerine gitmesi, bizlerin sabırla yaklaşmamızın sonucunda bizleri daha da heyecanlandırıyor.

 

Her çocuk özeldir.  

Kekemelik çocuklukta başlayan normal akıcılık ve konuşma akışıyla ilgili sık ve önemli problemleri içeren bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik sorunu olan bireyler ne söylemek istediklerini bilirler, ancak söylemekte zorluk çekerler. Kekemelik bazen çocukta başlayan ve yetişkinlikte de devam eden kronik bir durumdur. Kekemelik problemi yaşayan çocuklar ve yetişkinler konuşma akıcılığını kazanmak için konuşma terapisinden yararlanabilirler.

sesletim ve ses bilgisi.jpg

SES ve SESLETİM BİLGİSİ

Sesletim bozuklukları da, konuşma seslerinin çıkartılış yeri, biçimi, hızı, zamanlaması ve basıncının hatalı üretimine dayalı sorunlardır. Bu sorunlar genellikle organik (işitme yetersizliği, dudak-damak yarıklığı gibi) kökenli olduğu ileri sürülen algılama ve üretim güçlüğü olarak tanımlanır.

gelişimsel dil foto.png

GELİŞİMSEL DİL

Gelişimsel Dil Bozukluğu (GDB), literatürde Özgül Dil Bozukluğu olarak da tanımlanan, diğer biyomedikal koşullarla açıklanamayan ve ‘dili öğrenme ya da kullanma’ alanlarında ortaya çıkan problemlerle karakterize bir bozukluktur. GDB’nin nedeni bilinmemektedir ancak çalışmalar genetik olabileceği yönündedir. GDB için terapi hizmetleri uzman bir DKT tarafından sağlanır. GDB'li çocukların erken tanı ve müdahalesi en ideal olandır.